Blog

Chcesz mieć wreszcie własne mieszkanie, ale perspektywa urządzania go jest dość przerażająca? Planujesz zakup nieruchomości i bierzesz pod uwagę tylko mieszkania od dewelopera? Obawiasz się rynku wtórnego, bo nigdy nie wiadomo ile będzie kosztował remont? A może jesteś właścicielem lokalu, który wymaga odświeżenia, ale nie masz pojęcia z jakim wydatkiem się to wiąże, więc nawet nie chcesz zaczynać? Dobrze trafiłeś. Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź ile tak naprawdę kosztuje remont i co składa się na ten koszt.

Ile kosztuje remont?

Nieruchomości to jedna z lepszych opcji ulokowania kapitału, a także sposób na wysoki zwrot z inwestycji w stosunkowo krótkim czasie. Jednak, jeśli kupując dom czy mieszkanie posiłkujemy się kredytem, to również niemały koszt, na który – poza ceną samego lokalu – składa się kilka dodatkowych elementów. W zależności od tego, czy planujemy zakup na rynku pierwotnym czy wtórnym, opłaty będą rozkładać się nieco inaczej. Często przed przystąpieniem do inwestycji w ogóle nie zdajemy sobie sprawy, na co – poza ceną mieszkania, będzie potrzebna gotówka i z jakimi kwotami musimy się liczyć. Przygotowałam to zestawienie, ponieważ sama kiedyś stałam przed dylematem, co mi się bardziej opłaca: rynek wtórny czy pierwotny. Wiem, jak bardzo stresujący może być cały proces począwszy od poszukiwania właściwego lokalu, poprzez wszystkie spotkania, weryfikacje dokumentów, na oczekiwaniu na kredyt kończąc, dlatego polecam już na etapie decyzji rozpisać rozkład kosztów, by nie były one zaskoczeniem.

Opłaty związane z zakupem nieruchomości

Wyobraź sobie, że nic Cię nie ogranicza. Masz wystarczająco dużo pieniędzy, nie musisz pracować. Robisz, co tylko chcesz. Oglądasz filmy, czytasz, uprawiasz sport, zajmujesz się swoją pasją. Jeździsz, gdzie chcesz i kiedy przyjdzie Ci na to ochota. Masz całkowitą wolność. Czujesz to?

A teraz spójrz w niebo i odpowiedz na pytanie: czy spędzasz zimę w Polsce? Dlaczego?

Dlaczego nie warto malować ścian na szaro?

Jedną z obaw, z jakimi spotykam się podczas wstępnych rozmów z klientami przy projektowaniu wnętrz jest kwestia tego, czy projekt będzie ładny czy również funkcjonalny? Odpowiem na to pytanie bazując na przykładzie, po publikacji którego otrzymałam sporo komentarzy od użytkowników stojących po obu stronach barykady: zwolenników oraz przeciwników zaproponowanego przeze mnie rozwiązania.

Czarna kuchnia: elegancja i minimalizm

Jedną z małych enklaw szczęścia jest dla mnie dom. Tym razem rozumiany nie jako ludzie, lecz miejsce, do którego wraca się z przyjemnością, miejsce, w którym czujemy się u siebie niezależnie od tego czy na akcie notarialnym widnieje nasze nazwisko. W moich wnętrzach odpoczywam, a sprzyja temu ogólna harmonia aranżacji, dobór uzupełniających się barw oraz obecność roślin, które, jak powszechnie wiadomo, pomagają w redukcji stresu. Zwykle kupujemy tzw. kwiatki doniczkowe głównie ze względu na ich funkcję dekoracyjną, często bez pojęcia jak wspaniałe skarby przynosimy do domu, nie można temu przeczyć. Jednak wybierając odpowiednie gatunki, możemy  nie tylko wpłynąć na estetykę wnętrz, ale też znacząco poprawić jakość powietrza w naszych mieszkaniach. Co ciekawe, nie muszą to być szczególnie wymagające okazy. Dziś o czymś, na czym się znam, czyli parę słów o roślinach do wnętrz – zestawienie dla tych, co zabili nawet kaktusa.

Rośliny do wnętrz: rady dla tych, którym udało się zabić nawet kaktusa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: