Czarna kuchnia: elegancja i minimalizm

edną z obaw, z jakimi spotykam się podczas wstępnych rozmów z klientami przy projektowaniu wnętrz jest kwestia tego, czy projekt będzie ładny czy również funkcjonalny? Odpowiem na to pytanie bazując na przykładzie, po publikacji którego otrzymałam sporo komentarzy od użytkowników stojących po obu stronach barykady: zwolenników oraz przeciwników zaproponowanego przeze mnie rozwiązania.

Czarne meble w kuchni

Przygotowałam projekt kuchni minimalistycznej, eleganckiej, w której najmocniejszym elementem są czarne fronty szafek. Kolorystyka jest prosta, uniwersalna i ponadczasowa, a jednak zestawienie całości wywołało niemałe poruszenie. Fronty szafek nie posiadają wyżłobień ani żadnego typu detali, dzięki czemu będą łatwe w czyszczeniu, więc sprzątanie pomieszczenia nie sprawi problemów. Kuchnia jest dobrze oświetlona, a co za tym idzie: jasna. W pomieszczeniach łączonych, gdzie kuchnia jest otwarta na pokój dzienny i nie ma osobnego okna, dobre oświetlenie przestrzeni jest niezwykle istotne. W poniższym przypadku mamy do czynienia z 3 rodzajami lamp: oświetleniem punktowym sufitowym, które rozjaśnia całą przestrzeń jednocześnie eksponując meble; podszafkowym, oświetlającym całą przestrzeń roboczą kuchni; a także z lampami nad stołem, które gwarantują odpowiednie warunki podczas posiłków. Czarne fronty cudownie kontrastują z jasnym drewnem, dzięki czemu pomieszczenie sprawia wrażenie ciepłego i przytulnego. Wzór na podłodze stanowi przełamanie prostoty oraz urozmaica przestrzeń. Całość dopełniają dodatki: minimalistyczny w formie plakat zawieszony nad stołem, krzesła o lekkiej konstrukcji oraz wazon w kształcie tuby.

Czy czarna kuchnia jest praktyczna?

Niezależnie od tego, jakiego koloru fronty wybierzemy: kuchnię, tak jak i każde inne pomieszczenie, trzeba sprzątać. Jeśli robimy to regularnie, kolor mebli nie będzie mieć znaczenia. Czy czarna kuchnia jest mniej praktyczna niż biała? Czy plamy widać mniej niż na brązie lub beżu? Najbardziej narażone na zabrudzenia są blaty oraz przestrzeń na ścianach pomiędzy szafkami, czyli miejsca mające bezpośrednią styczność z płytą kuchenną, na której gotujemy, stawiamy patelnię i z której pryska tłuszcz. Analizując kuchnię pod kątem stopnia skomplikowania sprzątania, warto zwrócić uwagę na wybór płyty, na której gotujemy. Najłatwiejsza w czyszczeniu jest oczywiście indukcja. Drugą w kolejności jest propozycja płyty gazowej pod szkłem, która wygląda niemal identycznie jak indukcja, różni się jedynie niewielką kratką wentylacyjną. Najbardziej skomplikowane w czyszczeniu są klasyczne, palnikowe płyty gazowe. Biorąc jednak pod uwagę tendencje rynkowe: za kilka lat nie będzie już możliwości, by kupić nowe mieszkanie z doprowadzonym do kuchni gazem. Kolejnym elementem niesamowicie ułatwiającym utrzymanie kuchni w czystości jest zamontowanie baterii kuchennej z wyciąganą wylewką, ponieważ pozwala ona na dokładne spłukanie zlewu, a co za tym idzie: ułatwia utrzymanie go w czystości. Z aspektów praktycznych, warto zwrócić uwagę, by podłoga w kuchni nie była w jednolitym, bardzo jasnym lub bardzo ciemnym kolorze, z tego względu, że będzie na niej widać najdrobniejszy pyłek. Opcje satynowych lub matowych kafli są również lepszym wyborem niż wysoki połysk, który – tak jak szkło, uwidacznia każdą smugę, jaka zostanie po myciu podłogi.

Biorąc pod uwagę aspekty praktyczne należy zwrócić szczególną uwagę na wybór materiałów na balaty, przestrzeń pomiędzy nimi a szafkami górnymi oraz podłogę, ponieważ te miejsca są najbardziej narażone na wszelkiego rodzaju zachlapania i zabrudzenia. Powierzchnie pionowe to przestrzeń, w której możemy pozwolić sobie na dowolne szaleństwo.

Czy projekt nie będzie tylko ładny, ale też funkcjonalny?

Projektowanie wnętrz to przede wszystkim opracowanie funkcjonalności pomieszczenia, przeprowadzenie analiz ergonomicznych oraz – w przypadku kuchni, zachowanie tzw. trójkąta roboczego, dzięki któremu praca w danym pomieszczeniu będzie dla użytkownika komfortowa. Dobór odpowiednich kolorów, zestawień materiałów to kwestia wtórna. Matematycznie można przedstawić to zagadnienie jako 70:30, gdzie 70% prac stanowi funkcjonalność, 30% estetyka. Projektant jest przede wszystkim inżynierem rozwiązującym problem i odpowiadającym na zapotrzebowanie użytkownika. Jest również dekoratorem, jednak tę drugą część z niemałymi sukcesami potrafi wykonać rzesza ludzi obdarzonych intuicją estetyczną. Zatrudniając architekta wnętrz, współpracujemy z profesjonalistą, który zna sztukę projektowania oraz sprawnie porusza się w prawie budowlanym, dzięki czemu po realizacji nie napotkamy żadnych niespodzianek i będziemy mogli swobodnie i komfortowo korzystać z przestrzeni.

Na dziś to tyle, mam nadzieję, że pomogłam. Pozdrawiam, A.

%d blogerów lubi to: