Ile kosztuje remont?

Chcesz mieć wreszcie własne mieszkanie, ale perspektywa urządzania go jest dość przerażająca? Planujesz zakup nieruchomości i bierzesz pod uwagę tylko mieszkania od dewelopera? Obawiasz się rynku wtórnego, bo nigdy nie wiadomo ile będzie kosztował remont? A może jesteś właścicielem lokalu, który wymaga odświeżenia, ale nie masz pojęcia z jakim wydatkiem się to wiąże, więc nawet nie chcesz zaczynać? Dobrze trafiłeś. Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź ile tak naprawdę kosztuje remont i co składa się na ten koszt.

Co się składa na koszt remontu?

Dla potrzeb obliczeniowych przyjmijmy lokal wielkości 60m² położony w dużym mieście (pow. 200 tys. mieszkańców). Jest to standardowy metraż dla całkiem wygodnego 2/3 – pokojowego mieszkania. Dlaczego biorę pod uwagę wielkość mieszkania oraz miejscowości? Pewne ceny – jak materiały budowlane, koszt elementów wykończeniowych pozostaną stałe, inne jednak: jak choćby koszt wynajęcia ekipy remontowej, mogą znacząco się różnić. Tworząc przykładowy kosztorys bazuję na rynku wrocławskim, więc jeśli Twoja nieruchomość znajduje się w mieście podobnej wielkości, możesz traktować wyliczenia niemal 1:1. Jeśli jednak inwestujesz w stolicy, ceny z pewnością będą wyższe, jednak przedstawiony kosztorys da już pewien obraz czego możesz się spodziewać. Wielkość mieszkania rzutuje na ostateczny koszt wyposażenia 1 m²: średnio należy przyjąć 900-1000zł/m². W przypadku mniejszych lokali cena m² będzie nieco wyższa od przedstawionej, zaś dla większych zmaleje, ponieważ ceny niektórych elementów, a także konieczność ich kupienia nie zmienią się niezależnie od wielkości lokalu, jaki będziemy urządzać. Elementy niezmienne to m.in.: drzwi, parapety, wyposażenie kuchni, biały montaż i wyposażenie łazienki (w tym płytki, blaty, elementy podtynkowe).

Ekipa wykończeniowa

Uśredniając: ekipa remontowa kalkuluje zwykle ok. 300 – 400zł/m² Jeśli masz do czynienia z doświadczonymi i rozchwytywanymi fachowcami, należy przyjąć raczej górną stawkę, jednak oczywiście zawsze warto negocjować ceny indywidualnie. Nietrudno policzyć, że przy 60m² koszt prac wykończeniowych wyniesie 18 – 24 000 zł. Zdarza się, że przedstawiona kwota zawiera wliczone materiały, których „nie widać gołym okiem”: jak kleje, gładzie, środki do zabezpieczenia stref mokrych w łazience, płyty kartonowo – gipsowe lub wiórowe (o ile ilość, jaka będzie wykorzystana we wnętrzu jest niewielka).

W przypadku mieszkań z rynku wtórnego, może okazać się, że konieczna będzie wymiana instalacji: elektrycznej, hydraulicznej, co generuje kolejne koszty, a także konieczność zatrudnienia specjalistów, ponieważ nie każda ekipa zajmująca się wykończeniami ma uprawnienia do przeprowadzania tego typu działań. Warto więc upewnić się przed podpisaniem umowy, jakie prace może wykonać zespół, który zamierzamy zatrudnić.

Materiały

Jeśli wycena ekipy remontowej nie zawiera tzw. niewidocznych materiałów, musimy liczyć się z tym, że przyjdzie nam zakupić je samodzielnie. W tym przypadku, przy wspomnianym metrażu koszt całości nie powinien przekroczyć 7 tys. zł za zakup: gładzi, klejów, płyt kartonowo – gipsowych oraz wylewki podłogowej.

Materiały widoczne, których zakup będzie konieczny jeśli chcesz całkowicie wyremontować mieszkanie i przygotować je do zamieszkania, wynajmu lub sprzedaży to: drzwi zewnętrzne, drzwi wewnętrzne, glazura, terakota, deski lub panele podłogowe, parapety, biały montaż: sedes, umywalka, wanna/prysznic, baterie, wyposażenie kuchni: meble, zlewozmywak, zmywarka, piekarnik, płyta kuchenna, opcjonalnie mikrofalówka w zabudowie, lodówka. Ceny tych zakupów również można negocjować – przy zamówieniu większej ilości w jednym markecie budowlanym/sklepie AGD lub współpracy z projektantem, możesz skorzystać z rabatów, które w ostatecznym rozrachunku przyniosą niemałe oszczędności.

Zakładając, że nie celujemy w materiały wykończeniowe z najwyższej półki, ale też nie wybieramy wszystkiego, co najtańsze, ponieważ niejednokrotnie cena wiąże się z jakością, a nie chcemy przecież przeprowadzać generalnego remontu co 2-3 lata, koszt dotychczas wymienionych elementów powinien zamknąć się w kwocie 57 000 zł, co daje średnio 950 zł/m².

Projektant wnętrz

Czy projekt jest konieczny? Jeśli znasz aspekty techniczne, potrafisz opracować funkcjonalność pomieszczeń, masz kompletną wizję estetyczną, wiesz jak mają wyglądać wnętrza, a ponadto potrafisz przedstawić swoje pomysły wykonawcom tak, by zrealizowali je zgodnie z Twoimi wyobrażeniami i dysponujesz dużą ilością czasu, by poszukiwać materiałów oraz elementów wyposażenia, współpraca z projektantem wnętrz będzie dla Ciebie dodatkowym kosztem. Jeśli jednak Twoje pojęcie o tym, jak może wyglądać mieszkanie po zakończonym remoncie jest dość mgliste lub sprowadza się do zgromadzenia kilkudziesięciu zdjęć tego, co Ci się podoba – rozważ współpracę z projektantem: zaoszczędzisz czas, nerwy i w ostatecznym rozrachunku – pieniądze, ponieważ prace zostaną wykonane zgodnie z instrukcjami przedstawionymi wizualnie i technicznie. Poza tym – już na etapie projektu poznasz dokładny kosztorys „materiałów, które widać” oraz całego wyposażenia i zobaczysz na jakim polu Twój budżet pozwala jeszcze zaszaleć, a gdzie trzeba raczej minimalizować wydatki szukając tańszych zamienników (czym również zajmie się architekt wnętrz).

Z jakim kosztem należy liczyć się w przypadku zatrudnienia projektanta? Cóż, stawki są różne, a wyceny zwykle przedstawiane indywidualnie w zależności od metrażu (im większy, tym niższa stawka za m²) i stopnia skomplikowania wnętrza. Co mam na myśli? Otóż z reguły nieco inny będzie koszt projektu mieszkania kupionego na rynku pierwotnym w stanie deweloperskim, a inny adaptacji poddasza w starym budownictwie, gdzie w zasadzie każda ze ścian lokalu ma skosy – wynika to po prostu ze stopnia skomplikowania projektu oraz szczegółowości inwentaryzacji. Widełki cenowe, jakie można przyjąć to 50 – 140m².

Rynek wtórny czy pierwotny?

Doszliśmy do momentu, w którym wiesz już mniej więcej z jakimi kosztami musisz się liczyć decydując się na kompleksowy remont mieszkania. Mieszkania na rynku wtórnym są tańsze, ale wymagają pracy, rynek pierwotny – zwłaszcza w dobrych lokalizacjach, niejednokrotnie zaskakuje cenami, ale mieszkania wymagają mniej zachodu. Co zatem bardziej opłaca się wybrać? Odpowiedź jak zwykle nie jest oczywista, bo: to zależy…

W przypadku rynku pierwotnego i wtórnego koszt wyposażenia będzie zbliżony, ostatecznie zależny od stanu deweloperskiego – a ściślej: jaki jest standard u danego sprzedawcy. Mieszkanie z rynku pierwotnego powinno mieć otynkowane ściany, wylewkę betonową na posadzkach, rozprowadzoną instalację wodno – kanalizacyjną oraz elektryczną, centralne ogrzewanie z grzejnikami, drzwi wejściowe, płytki na balkonie/tarasie, balustrady. Możesz wybrać lokal, w którym w standardzie będą wykończone sufity, parapety, gładzie, czasem nawet drzwi wewnętrzne, ale możesz trafić na stan surowy, gdzie kwestią wykończenia będziesz zajmować się osobiście. Za mieszkaniem od dewelopera przemawia czas realizacji, ponieważ ekipa przeprowadzająca prace wykończeniowe nie będzie musiała usuwać starych materiałów oraz gwarancja, że instalacje są nowe i na pewno nie wymagają wymiany.

Jeśli jednak dysponujesz mniejszym budżetem, masz większe pokłady cierpliwości, lubisz wyzwania lub możesz odrobinę dłużej poczekać, warto rozważyć zakup mieszkania na rynku wtórnym, za którym przemawia cena oraz możliwość wyboru dowolnej lokalizacji: także ścisłego centrum. Rynek wtórny to oczywiście nie tylko mieszkania kwalifikujące się do kapitalnego remontu, więc jeśli uda Ci się znaleźć lokal, w którym np. podłogi wymagają jedynie cyklinowania – możesz zaoszczędzić.

57 tysięcy złotych

Podsumowując: mieszkanie wielkości 60 m² można spokojnie wykończyć w cenie 950 zł/m² – w tej kwocie mieści się kapitalny remont z wymianą drzwi, podłóg, z gładziami na ścianach, kompletnym wyposażeniem kuchni i łazienki. O ile nie celujesz w kanapy za 20 tys. zł – kuchnia i łazienka to dwa najdroższe w realizacji pomieszczenia. Koszt całkowitego remontu mieszkania z rynku wtórnego niemal zawsze będzie nieco wyższy niż wyposażenie mieszkania kupionego bezpośrednio od dewelopera, jednak rynkowe ceny lokali z drugiej ręki są niższe niż tych z rynku pierwotnego, więc wybierając takie mieszkanie, możesz zaoszczędzić. W ostatecznym rozrachunku koszt zatrudnienia projektanta nie jest dużą kwotą, a taka osoba bardzo usprawnia proces przygotowania lokalu do zamieszkania, warto więc rozważyć tę opcję. Poza tym zawsze, naprawdę zawsze (i z każdym) opłaca się negocjować.

W najbliższym czasie na blogu pojawi się kilka projektów i w związku z tym potrzebuję porady: rozpisywać kosztorys dla konkretnych realizacji, czy to Twoim zdaniem zbędne i nie będzie Cię interesować?

Na dziś to tyle. Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam. A.

%d blogerów lubi to: