Opłaty związane z zakupem nieruchomości

Nieruchomości to jedna z lepszych opcji ulokowania kapitału, a także sposób na wysoki zwrot z inwestycji w stosunkowo krótkim czasie. Jednak, jeśli kupując dom czy mieszkanie posiłkujemy się kredytem, to również niemały koszt, na który – poza ceną samego lokalu – składa się kilka dodatkowych elementów. W zależności od tego, czy planujemy zakup na rynku pierwotnym czy wtórnym, opłaty będą rozkładać się nieco inaczej. Często przed przystąpieniem do inwestycji w ogóle nie zdajemy sobie sprawy, na co – poza ceną mieszkania, będzie potrzebna gotówka i z jakimi kwotami musimy się liczyć. Przygotowałam to zestawienie, ponieważ sama kiedyś stałam przed dylematem, co mi się bardziej opłaca: rynek wtórny czy pierwotny. Wiem, jak bardzo stresujący może być cały proces począwszy od poszukiwania właściwego lokalu, poprzez wszystkie spotkania, weryfikacje dokumentów, na oczekiwaniu na kredyt kończąc, dlatego polecam już na etapie decyzji rozpisać rozkład kosztów, by nie były one zaskoczeniem.

Zakup nieruchomości

Jest to podstawowy koszt, który bierzemy poszukując mieszkania, jednak nie jedyny. Na jego podstawie obliczana jest większość opłat dodatkowych. Warto więc, jak to mówią, mierzyć siły na zamiary, czyli zwyczajnie przyjrzeć się naszym możliwościom zanim zaczniemy wertować oferty, by nie marnować czasu na oglądanie mieszkań, na które w danym momencie życia zwyczajnie nas nie stać.

Remont

Dotyczy zarówno mieszkań kupionych na rynku wtórnym, jak i pierwotnym, choć w tym drugim przypadku użycie pojęcia wyposażenie mieszkania byłoby bardziej trafne. O tym, co, za ile i dlaczego możesz przeczytać w poprzednim artykule: Ile kosztuje remont? 

Prowizja agenta

W przypadku mieszkań kupowanych na rynku pierwotnym temat nas nie dotyczy, bowiem pośrednik przeprowadzający z nami transakcję jest wynagradzany przez zatrudniającego go dewelopera. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, będziemy zobowiązani umową do uiszczenia prowizji dla agenta, który znalazł dla nas konkretny lokal. Wysokość prowizji to zwykle 1-3% wartości lokalu. Opłata ta może być podzielona między kupującego i sprzedającego, albo uiszczana przez jedną stronę – wszystko zależy od konstrukcji umowy, jednak dla bezpieczeństwa we wstępnych kalkulacjach dobrze przyjąć, że to my pokrywamy całość – najwyżej trochę pieniędzy zostanie nam w kieszeni.

Opłaty notarialne

Taksa notarialna może zostać podzielona na opłatę przy umowie przedwstępnej i właściwej. Dla nieruchomości ok. 60 m² znajdującej się w mieście pow. 400 tys. mieszkańców powinna mieścić się w granicach 1000 zł, ale oczywiście zależy od wartości nieruchomości i można ją negocjować, bo najprościej rzecz ujmując – jest to prowizja dla notariusza. Jeśli współpracujemy z jednym notariuszem regularnie istnieje opcja obniżenia tej kwoty. Regulacje prawne dotyczą maksymalnych stawek.

taksa notarialna – aktualizacja z 31.12.2018r.

Opłata za założenie hipoteki – ok. 500 – 600zł, na którą składa się założenie księgi wieczystej (ok. 60zł), wpis wasności (ok.200zł), wpis hipoteki (ok. 200zł) i podatek od hipoteki (19zł).

PCC

Podatek od czynności cywilno – prawnych to 2% wartości nieruchomości. Opłatę tę uiszczamy za pośrednictwem notariusza. Nie dotyczy lokali z rynku pierwotnego, gdyż w tym przypadku przeniesiona jest na dewelopera, jako płatnika podatku VAT.

Rata kredytu + koszty około kredytowe

Prowizje, odsetki, przygotowanie szacunkowego operatu dla banku, koszt ubezpieczenia na życie, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, dodatkowa prowizja od nadpłaty lub wcześniejszej spłaty kredytu, ubezpieczenie pomostowe, które będzie trzeba uiszczać do czasu wpisania hipoteki do księgi wieczystej (a więc zabezpieczenia kredytu) – to wszystko zależy od wysokości kredytu. Warto zapytać i odpowiednio wcześnie wykonać odpowiednie kalkulacje.

Utrzymanie nieruchomości

Opłaty za mieszkanie do czasu aż się do niego wprowadzisz, wynajmiesz lub sprzedasz lokal również będą dodatkowymi kosztami: czynsz, ogrzewanie, ciepła i zimna woda, opłata za odprowadzenie ścieków, fundusz remontowy oraz wywóz nieczystości. Te z pozoru drobne kwoty mogą w dłuższym okresie stać się odczuwalne, dlatego niezwykle istotne jest sprawne przeprowadzenie remontu.

Zadatek czy zaliczka?

Poznanie różnicy pozwoli Ci zachować niemałą kwotę w razie, gdyby transakcja sprzedaży miała nie dojść do skutku. Najprościej rzecz ujmując: zadatek jest opłatą bezzwrotną. Przy notarialnym podpisaniu umowy przedwstępnej kupujący i sprzedający określają datę zawarcia umowy właściwej. Jeśli do umowy nie dojdzie z winy kupującego, wpłacony zadatek przepada. Jest do dla sprzedającego rekompensata za stracony czas, w którym mógł znaleźć innego nabywcę lokalu. Jeśli jednak umowa nie dojdzie do skutku z winy sprzedającego – ten zobowiązany jest zwrócić dwukrotność zadatku.

Zaliczka podlega zwrotowi, jeśli nie dojdzie do transakcji – nie ma znaczenia, kto ponosi winę za niedotrzymanie umowy. W przypadku nieuczciwego sprzedawcy zaliczka niesie ryzyko, że po podpisaniu umowy przedwstępnej, będą nadal poszukiwać nabywcy lokalu, który zapłaci wyższą kwotę i w razie znalezienia takiej osoby, wypowiedzą umową, a zaliczkę zwrócą. Jeśli więc, jako kupujący, jesteś pewien, że otrzymasz kredyt lub dokonujesz transakcji za gotówkę, zadatek lepiej zabezpieczy Twoje interesy.

Podsumowanie

Podsumowując: zakup mieszkania na rynku pierwotnym wiąże się z mniejszą ilością opłat dodatkowych niż lokale z rynku wtórnego. Za tymi drugimi jednak często przemawia cena i lokalizacja.

Rynek pierwotny = koszt zakupu nieruchomości + koszt wyposażenia (remontu) + opłaty notarialne + (opłaty okołokredytowe) + koszt utrzymania nieruchomości w czasie remontu

Rynek wtórny = koszt zakupu nieruchomości + koszt wyposażenia (remontu) + prowizja agenta + opłaty notarialne + podatek od czynności cywilno – prawnych + (opłaty około kredytowe) + koszt utrzymania nieruchomości w czasie remontu.

Zakup pierwszego mieszkania jeszcze przed Tobą czy te wszystkie formalności są już za Tobą? Bardzo jestem ciekawa skąd tu trafiacie i jakie tematy poruszyć w najbliższym czasie, więc jeśli jest coś, co chcesz wiedzieć, koniecznie napisz mi w komentarzu! Postaram się przygotować materiał, który rozwieje wątpliwości.

Na dziś to tyle. Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam. A.

%d blogerów lubi to: